Artikel

Cool Kids afhjælper angsten

Med vores Cool Kids Vejlederuddannelse kan du lære mere om at bruge angsthåndteringsprogrammet Cool Kids i dit forebyggende arbejde med børn og unge. Læs mere her.

Cool Kids
Vi kan alle blive bange, men heldigvis går frygten ofte over af sig selv. For nogle børn og unge går frygten dog ikke over af sig selv. Angsten bliver siddende i sindet og hæmmer deres udvikling og livsudfoldelse. Heldigvis kan angstlidelser hos børn og unge afhjælpes med den rette indsats.

På vores Cool Kids Vejlederuddannelse i det manualbaserede angsthåndteringsprogram Cool Kids, lærer du og dine kollegaer at vejlede og støtte børn og unge med angst. I bliver grundigt indført i at bruge de centrale angsthåndteringsstrategier i Cool Kids, så I med sikker hånd kan bruge dem i det forebyggende arbejde, når I møder børn og unge med angst – og ikke mindst deres forældre.

Uddannelsens tre fokusområder

  • Teoretisk indføring i angst og angstlidelser ud fra en kognitiv adfærdsterapeutisk referenceramme.
  • Introduktion til de generelle angsthåndteringsstrategier fra kognitiv terapi, herunder begrebsapparatet.
  • Indføring og træning i Cool Kids og CHILLED programmerne. Herunder også det manualbaserede gruppeforløb og dets procedurer.
  • Få afprøvet Cool Kids-redskaber gennem øvelser og rollespil.

 

Vil du tage den populære vejlederuddannelse? Så læs mere og tilmeld dig her.

Relevante arrangementer

Cool Kids Vejlederuddannelsen
Vejlederuddannelse

Cool Kids Vejlederuddannelsen

Fyn & Sjælland

Obs: Alle Cool Kids-vejlederhold er udsolgt. Der kommer ikke flere hold.

Er du interesseret i angsthåndteringsprogrammer, så tag et kig på den nye vejlederuddannelse i BeCool.

Seminarer.dk tilbyder en vejlederuddannelse i forebyggende angsthåndtering til dig, der indgår i det primære fagprofessionelle netværk omkring børn og unge, dvs. lærere, pædagoger, AKT, sundhedsplejersker, skolelederelæger, psykologer og sagsbehandlere.

Få stor indsigt i angstlidelser hos børn og unge ud fra en kognitiv adfærdsterapeutisk referenceramme og bliv introduceret til angsthåndteringsprogrammerne Cool Kids og CHILLED. Uddannelsen giver dig stærke kompetencer til det understøttende og forebyggende arbejde med angst, f.eks. med børn i skoler og børnehaver.

Beskyttet varemærke: Seminarer.dk har en særaftale med Aarhus Universitet, CEBU, som giver Seminarer.dk mulighed for at afholde “Cool Kids Vejlederuddannelsen” til og med 2020. Ønsker du at tage vores vejlederuddannelse, er det derfor sidste chance.

Bemærk, at undervisningen bliver nøje tilrettelagt efter de gældende retningslinjer for Covid-19 på afholdelsestidspunktet. Læs mere her.

Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-grey

5 ud af 6 stjerner

Læs mere
Kontaktarbejde og mentalisering i arbejdet med neurodivergente børn, unge og voksne
Kursus

Kontaktarbejde og mentalisering i arbejdet med neurodivergente børn, unge og voksne

Fyn

På dette kursus får du både en teoretisk og praktisk indsigt i, hvordan kontakt, følelsesmæssige afstemninger og samspil danner fundamentet for menneskets psykologiske udviklingherunder evnen til mentalisering – og hvordan disse processer ofte forløber anderledes hos neurodivergente 

Du får bl.a.: 

Forståelse af sammenhængen mellem kontakt, følelsesmæssig afstemning, tilknytning og mentalisering   Kompetencer til at skabe og fastholde gensidig kontakt uden at stille krav til den neurodivergentes deltagelse og dermed etablere et trygt udgangspunkt for et udviklingsfremmende samspil  Kompetencer til at identificere, hvordan “afvigelser” i de tidlige udviklingsprocesser viser sig i adfærd  Træning i at udvikle evnen til følelsesregulering og mentaliseringsevnen hos neurodivergente børn, unge og voksne 
Læs mere
Psykisk vold: Sådan støtter du mennesker i at bryde ud af psykisk vold og genopbygge sig selv
2-dages kursus

Psykisk vold: Sådan støtter du mennesker i at bryde ud af psykisk vold og genopbygge sig selv

Fyn

Kom med inden for på dette praksisnære 2-dageskursus, hvor du får viden og redskaber til at støtte mennesker fanget i voldelige relationer.

Du bliver undervist af psykolog Anne Dorte Hasholt, som sørger for, at du bl.a. bliver klædt på med kompetencer til at:

genkende tegn på psykisk vold spotte og synliggøre subtile mønstre som gaslighting, forvirring og kognitiv dissonans og hjælpe borgeren tilbage til egen virkelighed arbejde professionelt med ambivalens, sorg, skyld, skam og identitetstab støtte borgeren i at skabe klarhed, træffe beslutninger, sætte grænser og tage nye skridt – både før, under og efter et brud tilrettelægge sikre og etisk forsvarlige støtteforløb, der skaber reel forandring

Få mere at vide om indholdet og dit udbytte lige herunder

Læs mere
Skab bedre beslutningsprocesser i teamet
Kursus

Skab bedre beslutningsprocesser i teamet

Fyn

Lær at facilitere beslutninger i teamet, som alle kan samtykke til, og skab rammer, hvor alles roller og ansvar er tydelige. I spidsen for kurset står medledelseskonsulenterne Kåre Wangel og Mads Højlyng fra Crossing Circles, som sørger for, at du får:

Indblik i, hvordan medledelse kan understøtte bedre beslutningsprocesser i hele organisationen Trin-for-trin faciliteringsredskaber til ligeværdig mødeledelse, som giver alles stemmer lige meget plads Træning i konkrete samtykkerunder, du kan bruge direkte på næste teammøde Redskaber til at formulere og uddelegere klare roller og ansvarsområder i teamet Mod på at eksperimentere med medledelse i lille skala, uden at du og dine kollegaer skal ændre hele jeres organisationsdesign fra dag ét
Læs mere