Artikel

Hvem er Martin Seligman?

Portræt af Martin Seligman Som optakt til vores store konference om positiv psykologi den 19. september 2019 får du her et portræt af Martin Seligman – grundlæggeren af positiv psykologi. Sammen med danske eksperter vil Martin Seligman på konferencedagen sætte fokus på positiv psykologi i et samfundsaktuelt perspektiv. Vi kommer bl.a. ind over tillært hjælpeløshed, […]

positiv psykologi
Portræt af Martin Seligman

Som optakt til vores store konference om positiv psykologi den 19. september 2019 får du her et portræt af Martin Seligman – grundlæggeren af positiv psykologi.

Sammen med danske eksperter vil Martin Seligman på konferencedagen sætte fokus på positiv psykologi i et samfundsaktuelt perspektiv. Vi kommer bl.a. ind over tillært hjælpeløshed, hvordan positivitet kan læres, samt hvordan vi kan øge vores livsglæde og trivsel – både for os selv, vores borgere og personerne omkring os.

Du kan læse portrættet her.

Det her er din eneste mulighed for at opleve Martin Seligman i Danmark og Sverige i hele 2019 og 2020.

Det bliver en dag ud over det sædvanlige! Skal du sikre din plads, så tilmeld dig allerede i dag. Læs mere og tilmeld dig nedenfor.

Relevante arrangementer

Martin Seligman og positiv psykologi
Kursus

Martin Seligman og positiv psykologi

Sjælland

Oplev Martin Seligman, Hans Henrik Knoop og Morten Albæk på kæmpe positiv psykologi konference!

Læs mere
ADHD-venlig pædagogik i praksis
Kursus

ADHD-venlig pædagogik i praksis

Fyn

Mange neurodivergente børn og unge oplever vanskeligheder med opmærksomhed, regulering og deltagelse i undervisningen. Ofte fordi læringsmiljøet ikke matcher deres forudsætninger.

På dette 2-dages kursus klæder vi dig på til at skabe læringsmiljøer, som understøtter trivslen og læringen for såvel neurodivergente som neurotypiske børn og unge.

Sid med på kursusforløbet og få:

Viden om ADHD, neurodiversitet og eksekutive funktioner omsat til praksis Konkrete didaktiske greb til at understøtte regulering, opmærksomhed og motivation Metoder til at bruge musik, bevægelse, leg og sanselige arbejdsformer i undervisningen Redskaber til at skabe tydelig struktur og mulighed for værdig deltagelse, mestring og fællesskab for flere elever Inspiration til at designe læringsmiljøer, der forebygger mistrivsel frem for at kompensere

Hele vejen igennem lærer du fra forfatter og pædagogisk konsulent Katja Davis samt lærer og stifter af klinikken ADHD Kompasset Dorthe Fynbo Thorning.

Ved tilmelding til kurset modtager du en rabatkode, der giver 20 % rabat på bogen “ADHD-venlig skole” af Katja Davis (Dansk Psykologisk Forlag, 2026).

Læs mere
Dobbeltdiagnoser – få redskaber til at arbejde helhedsorienteret
Kursus

Dobbeltdiagnoser – få redskaber til at arbejde helhedsorienteret

Jylland & Sjælland

Arbejdet med mennesker, der har dobbeltdiagnoser, er ofte komplekst og kræver et skarpt fagligt blik. Hvordan hænger misbrug, psykisk lidelse og livssituation sammen – og hvor sætter du ind for at skabe reel forandring?

Sid med på denne kursusdag med psykolog Louise Brückner Wiwe og få redskaber til at opnå et helhedsorienteret billede af borgerens situation. Du lærer også at tilrettelægge indsatser, som i højere grad er individuelt tilpasset og dermed har større sandsynlighed for at virke.

Læs mere
Menopause i arbejdslivet – fremtidens ledelses- og HR-tema
Kursus

Menopause i arbejdslivet – fremtidens ledelses- og HR-tema

Fyn

Kom med på dette kursus, der sætter fokus på et af de nyeste fokusområder inden for ledelse og arbejdsmiljø: menopause (overgangsalderen). Arbejdspladser, der ikke begynder at forholde sig til området, risikerer at miste erfarne medarbejdere, mens dem, der gør, vil stå stærkere i fremtidens arbejdsliv.

På kursusdagen bliver du klædt på til at forstå, håndtere og arbejde professionelt med menopause som arbejdsmiljø- og ledelsestema.

På kursusdagen får du viden og værktøjer til at:

Forstå menopause som arbejdsmiljø- og ledelsestema Forstå, hvordan menopause påvirker arbejdsevne og trivsel Håndtere udfordringer med respekt, faglighed og tydelige ledelse Arbejde systematisk med trivsel, fastholdelse og inklusion Omsætte viden til konkrete tiltag i din egen organisation Igangsætte tiltag samt ledelsesmæssige og organisatoriske greb

Dine undervisere er stifter af Menopause Friendly Danmark, journalist og konsulent Dorte Mosbæk samt cand.psych. Mette Højbjerg.

Læs mere