Artikel

Lær om kognitiv terapi og metode

Med vores uddannelse i Kognitiv terapi og metode har du chancen for at tage et stort fagligt skridt. Kognitiv terapi er en højt specialiseret terapiform og er en af de mest veldokumenterede terapeutiske metoder, der findes. Kognitiv terapi kan bruges på mange forskellige psykiske problemstillinger som angst, depression, socialfobi, selvværdsproblematikker, misbrug og personlighedsforstyrrelse. Hovedformålet er […]

Kognitiv terapi
Med vores uddannelse i Kognitiv terapi og metode har du chancen for at tage et stort fagligt skridt. Kognitiv terapi er en højt specialiseret terapiform og er en af de mest veldokumenterede terapeutiske metoder, der findes.

Kognitiv terapi kan bruges på mange forskellige psykiske problemstillinger som angst, depression, socialfobi, selvværdsproblematikker, misbrug og personlighedsforstyrrelse. Hovedformålet er at ændre adfærd gennem en ny måde at tænke på.

På denne yderst populære uddannelse tilbyder vi 3 stærke og ambitiøse moduler, så du får det teoretiske fundament og de praktiske færdigheder til at kunne påbegynde brugen af kognitiv terapi i dit arbejde.

Du behøver ikke have forudgående viden om psykologi for at kunne deltage. Tidligere deltagere har haft et vidt spænd over mange forskellige professioner.

Få styrket din faglige værktøjskasse med denne uddannelse. Pladserne fyldes hurtigt, og mange hold når at blive udsolgt tidligt, så vi anbefaler, at du tilmelder dig hurtigst muligt. Læs mere og tilmeld dig på vores arrangementside.

Relevante arrangementer

Uddannelse i kognitiv terapi og metode
Uddannelse

Uddannelse i kognitiv terapi og metode

Jylland & Sjælland

Få rygsækken fuld af viden om den kognitive tilgang og dens terapeutiske metoder, så du som fagprofessionel kan gøre en verden til forskel for de borgere, du møder i din dagligdag.

Topevalueret uddannelse! Bliv undervist af psykolog, Anne Dorthe Hasholt, og få et godt fundament for at forstå kognitiv terapi og metode. Du opnår bl.a. indsigt i, hvordan kognitiv terapi kan anvendes i forbindelse med angst og depression og redskaber til at udfordre og omstrukturere problematiske tanker og regelsæt.

Husk at se introvideoen herunder med underviser Anne Dorthe Hasholt. Se bl.a. hvad du kan få ud af at deltage på vores kognitiv terapi uddannelse, og hvorfor kognitiv terapi uddannelsen kan være det helt rigtige for dig.

Nye hold på vej

Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange

6 ud af 6 stjerner

Læs mere
Dobbeltdiagnoser – få redskaber til at arbejde helhedsorienteret
Kursus

Dobbeltdiagnoser – få redskaber til at arbejde helhedsorienteret

Jylland & Sjælland

Arbejdet med mennesker, der har dobbeltdiagnoser, er ofte komplekst og kræver et skarpt fagligt blik. Hvordan hænger misbrug, psykisk lidelse og livssituation sammen – og hvor sætter du ind for at skabe reel forandring?

Sid med på denne kursusdag med psykolog Louise Brückner Wiwe og få redskaber til at opnå et helhedsorienteret billede af borgerens situation. Du lærer også at tilrettelægge indsatser, som i højere grad er individuelt tilpasset og dermed har større sandsynlighed for at virke.

Læs mere
Fremtidens ledelses- og arbejdsmiljøtema: Menopause i arbejdslivet
Kursus

Fremtidens ledelses- og arbejdsmiljøtema: Menopause i arbejdslivet

Fyn

Kom med på dette kursus, der sætter fokus på et af de nyeste fokusområder inden for ledelse og arbejdsmiljø: menopause (overgangsalderen). Arbejdspladser, der ikke begynder at forholde sig til området, risikerer at miste erfarne medarbejdere, mens dem, der gør, vil stå stærkere i fremtidens arbejdsliv.

På kursusdagen bliver du klædt på til at forstå, håndtere og arbejde professionelt med menopause som arbejdsmiljø- og ledelsestema.

På kursusdagen får du viden og værktøjer til at:

Forstå menopause som arbejdsmiljø- og ledelsestema Forstå, hvordan menopause påvirker arbejdsevne og trivsel Håndtere udfordringer med respekt, faglighed og tydelige ledelse Arbejde systematisk med trivsel, fastholdelse og inklusion Omsætte viden til konkrete tiltag i din egen organisation Igangsætte tiltag samt ledelsesmæssige og organisatoriske greb

Dine undervisere er stifter af Menopause Friendly Danmark, journalist og konsulent Dorte Mosbæk samt cand.psych. Mette Højbjerg.

Læs mere
Ledelse under pres. Konference om lederens psykologi, ansvar og vilkår
Konference

Ledelse under pres. Konference om lederens psykologi, ansvar og vilkår

Fyn

Tag med på denne konference om de vilkår, som moderne ledelse udspiller sig under, når ansvar, forventninger og rammer ikke altid hænger sammen.

Med fra konferencen tager du nye perspektiver på lederrollen, som kan være med til at kvalificere dine fremtidige valg og prioriteringer. Undervejs kan du opleve Christian Ørsted, Louise Dinesen, Christian Harpelund og Jakob Ellemann-Jensen. Dagen bliver bundet sammen af Joel Haviv.

Dagen afholdes i samarbejde med Dansk Psykologisk Forlag.

Læs mere