Tilbage til artikler

10. Dec, 2020

(Opdateret: 10. Dec, 2025)

Ledelse i en krisetid

Karsten Mellon

Ledelse i en krisetid

Vi ved fra forskningen, at ledelse gør en forskel. God ledelse kan medvirke til et bedre resultat i organisationen og bedre trivsel for medarbejderne. Det er dog ikke noget, vi kan lave en opskrift på, for ledelse skal forstås i sin kontekst. Det betyder, at ledere hele tiden skal reflektere over, hvad god ledelse er – netop fordi vi er i en verden under forandring, og ledelse derfor skal følge med, så at sige. Men hvordan sørger du som leder for det?

Selvindsigt

Både dansk og international forskning viser, at ledere desværre ikke har tilstrækkelig god selvindsigt. Der er for stor forskel på – eller afstand mellem – den måde, lederne forstår den ledelse, de udøver, og så den måde medarbejderne oplever den på. Desværre ser vi eksempler på, at ledere ikke formår at skabe en god kommunikation, eller det som Harvard-professor, Amy Edmondson, kalder for psykologisk sikkerhed. Det vil sige, at der er medarbejdere, der holder sig tilbage, især hvis de har følt, de er blevet afvist, eller at det, de har foreslået, er blevet ignoreret. Jeg ved fra dygtige ledere, at selv de, som har et godt ry og rygte, gør sig stor umage for at øge deres selvindsigt. De gør meget for at få feedback på deres ledelsesudøvelse. De spørger, og de inviterer til feedback. Men det kræver styrke og mod.

Mod i ledelse

Det kræver mod at turde spørge om, hvor god en leder man er. Det kræver også mod i det daglige at få feedback på det, man gør. Især når man ved, at medarbejderne ikke er enige. Især i en krisetid kan der være mange ønsker, forslag og måder at se tingene på, men det skal en leder kunne rumme. Som leder skal du kunne rumme medarbejdernes opfattelser, også deres ubehag og besvær. Det kræver mod. Husk på, at mod ikke betyderat du ikke kan være bange. Tværtimod. Mod handler netop om at gå ind i ’situationen’ velvidende, at det kan være ubehageligt. Det er nødvendigt for god ledelse, at du har det mod, hvis du vil skabe en sund kultur, hvor I taler om elefanten i rummetundgår pseudosamtaler, og hvor intet er tabu.

Ydmyghed

Når du som leder anerkender forskellighed og ved, at de beslutninger, du tager, kunne være anderledes, så medfører det en naturlig ydmyghed over for rollen. Rollen medfører magt. Du har autoritet til at gøre noget – du har ledelsesret. Der er nogle ledelsesforfattere, der argumenterer for, at ydmyghed på den ene side, og evnen til at være viljefast på den anden, er en stærk kombination. Det vil sige, at du som leder er beskeden og giver andre ros og anerkendelse, når det går godt, og når der sker fejl, så er du den første til at tage ansvaret og skylden. Det skaber tillid hos medarbejderne og handler i grunden om lederens integritet. Du gør det, du siger. I en krisetid bør der dog også være plads til tålmodighed, når det ikke går som forventet. 

Tålmodighed med dig selv og de andre

Når omgivelserne er usikre og foranderlige, så må man acceptere, at det påvirker mennesker i forskellig grad. Nogle kommer til at fremstå stærke med overskud, mens andre – måske overraskende – kan virke fjerne og demotiverede. Det er naturligvis en grov forenkling, men ikke desto mindre et billede på betydningen af at arbejde i en krisetid. I stedet for at du som leder reagerer (for) hurtigt, så kan det lønne sig, at du ruster dig med tålmodighed. Se tiden an, giv en chance og sørg for tid til dialog med den eller de medarbejdere, der synes at reagere på måder, du ikke finder ’gode nok’. Samtidig skal de, som udadtil virker stærke, også have opmærksomhed, så de ikke risikerer at brænde lyset i begge ender. 

Det er lige så vigtigt at være tålmodig med dig selv. Der er et ledelsesbegreb, som den norske professor i ledelse, Tom Karp, peger på, nemlig ’god nok ledelse’. Det lyder måske ikke så prangende, men det er meget reelt og praktisk. I stedet for at halse efter urimelige idealer – eller ligefrem utopier – så bør du give dig selv lidt line. Det er vigtigt at være ’god nok’ – du kan ikke være perfekt. Fokus er derfor rettet mod realiteterne i stedet for fantasierne om, hvordan man kunne være leder. Hvis du skulle være tålmodig med dig selv, hvor – eller med hvad – skulle det i givet fald være?

Indholdsfortegnelse

Del artikel

Lær mere

Relaterede kurser

Artikler

Relaterede artikler

  • En solsikke, der gør usynlige handicap synlige

    En solsikke, der gør usynlige handicap synlige

    Det er dejligt at kunne se frem til en rejse, hvor kufferten skal fyldes til...

  • Eksekutive funktioner hos børn: sådan støtter du dem i skolen

    Eksekutive funktioner hos børn: sådan støtter du dem i skolen

    Nogle elever hører beskeden, nikker, og sidder alligevel uden at være gået i gang to...

  • Hvad er DLD? En guide til en DLD-venlig skole

    Hvad er DLD? En guide til en DLD-venlig skole

    Sprog er det, vi lærer igennem. Vi forklarer, spørger, forhandler og forstår med sprog hele...

  • Hvad er Metakognitiv Terapi? Få forklaringen her

    Hvad er Metakognitiv Terapi? Få forklaringen her

    Metakognitiv terapi vinder frem Metakognitiv terapi vinder mere og mere grund i Danmark på grund...

  • Samvær under barnets anbringelse

    Samvær under barnets anbringelse

    Når et barn anbringes uden for hjemmet, får det store og vidtrækkende følger for barnet,...

  • Low arousal

    Low Arousal: en ikke-konfronterende tilgang til udfordrende adfærd

    Low Arousal: en ikke-konfronterende tilgang til udfordrende adfærd Udfordrende adfærd handler sjældent om vilje. Det...

  • Hvad er Kognitiv Adfærdsterapi? Øg din forståelse og styrk din praksis

    Hvad er Kognitiv Adfærdsterapi? Øg din forståelse og styrk din praksis

    I en verden hvor mental sundhed bliver stadig mere prioriteret, er det vigtigt for fagprofessionelle...

  • Kort og godt om konflikter og low arousal – Boganmeldelse

    Kort og godt om konflikter og low arousal – Boganmeldelse

    “Kort og godt om konflikter og low arousal” er skrevet af psykolog Bo Hejlskov Elvén og udgivet...

  • Håndtere, Evaluere, Forandre – med low arousal og afstemt pædagogik – Boganmeldelse

    Håndtere, Evaluere, Forandre – med low arousal og afstemt pædagogik – Boganmeldelse

    Low arousal og afstemt pædagogik Den nye bog, “Håndtere, Evaluere, Forandre – med low arousal...

  • Low Arousal og NMT

    Low Arousal og NMT minimerer og nedtrapper konflikter

    Jan From Kristensen blev uddannet psykolog i 2006 og har siden arbejdet med mennesker, der...

  • Sorg og tab på skemaet

    Sorg og tab på skemaet

    I 2022 blev implementeringen af en ny sorgdiagnose påbegyndt i det danske sundhedssystem. I den...

  • Moralsk stress hos ledere: Når du ved hvad der er rigtigt, men ikke kan handle på det

    Moralsk stress hos ledere: Når du ved hvad der er rigtigt, men ikke kan handle på det

    Du har lige holdt et MUS-møde med en medarbejder, der græd. Hun havde 20 minutter...