Tilbage til artikler

10. Jun, 2025

(Opdateret: 11. May, 2026)

Mariann er en af Danmarks første vejledere i digital sundhed

Af Seminarer.dk's redaktion

Mariann er en af Danmarks første vejledere i digital sundhed

I foråret 2025 færdiggjorde Mariann Verebély uddannelsen til certificeret vejleder i digital sundhed. Uddannelsen har givet hende en dybere forståelse af de komplekse problemstillinger og negative effekter, som skærmbrug og digital adfærd kan føre med sig. Nu glæder hun sig til at bruge sin nye viden til at arbejde med kreative alternativer til skærmtid.

Til daglig arbejder Mariann som gymnasielærer, og derudover driver hun virksomheden CreArt4life, hvor hun som coach og kunstterapeut bruger kreative processer og coaching til at hjælpe mennesker med forskellige udfordringer.
I begge jobs ser hun, hvordan skærmene i den grad er flyttet ind i dagligdagen for børn og unge. Ikke mindst oplever hun, hvordan skærmbrugen påvirker børnenes og de unges liv og adfærd.

“Skærmbrug påvirker på mange fronter. Jeg ser f.eks., hvordan sociale medier kan have en enorm indflydelse på børn og unges selvbillede, empati og trivsel og på den måde, de møder hinanden i virkeligheden. Der er en tendens til, at relationerne bliver grovere og mere afvisende, og at børn og unge bliver dårligere til at omgås hinanden,” siger Mariann.

Igennem uddannelsen til certificeret vejleder i digital sundhed har hun fået en langt dybere forståelse af, hvordan hyppig skærmbrug også påvirker hjernen, og det har gjort stort indtryk på hende.

”Indrømmet – det både overrasker og skræmmer mig, hvor mange negative effekter man kan koble sammen med skærmbrug. Brugen af smartphonen kan nemt udvikle sig til afhængighed, når børn og unge – men også voksne – søger oplevelsen af belønning online, for eksempel gennem overraskelseselementerne i gaming og sociale medier. Ved belønning producerer hjernen dopamin, som gør os ’glade’. Med øget skærmbrug falder følsomheden over for dopaminproduktionen, så der er brug for endnu mere dopamin – altså skærm – og det er en ond spiral.”

Det er vigtigt for Mariann, at hendes nye viden ikke går i glemmebogen. Derfor vil hun koble den mest muligt sammen med sit arbejde. Blandt andet ønsker hun at inspirere og hjælpe sine gymnasieelever med at finde alternativer til tiden foran skærmen.

“Når børn og unge ikke får lov at arbejde med kreative fag og aktiviteter, der kræver fordybelse og nærvær, påvirker det deres udvikling, trivsel og deres evne til koncentration og at tænke kreativt. Det møder jeg ofte i mit arbejde,” pointerer hun og tilføjer afsluttende:

”Det er vigtigt, at vi voksne forstår og lærer, at det er os, der skal inspirere børnene og de unge væk fra skærmene og ind i aktiviteter, der fremmer deres kreative og personlige udvikling, og hvor de gennem fysiske sociale relationer kan opleve samhørigheden positivt. Det er vigtigt, at vi tager dialogen og forholder os kritisk til skærmbrug, så vi kan være rollemodeller og hjælpe de unge med at finde alternativer til skærmen. Det handler om at vise dem noget, der engagerer og oprigtigt interesserer dem. Det kræver tid, nærvær og vedholdenhed, men det er en vigtig proces, som vi må og skal understøtte gennem viden og nysgerrighed.”

Indholdsfortegnelse

Del artikel

Lær mere

Relaterede kurser

Artikler

Relaterede artikler

  • Samvær under barnets anbringelse

    Samvær under barnets anbringelse

    Når et barn anbringes uden for hjemmet, får det store og vidtrækkende følger for barnet,...

  • Low arousal

    Low Arousal: en ikke-konfronterende tilgang til udfordrende adfærd

    Low Arousal: en ikke-konfronterende tilgang til udfordrende adfærd Udfordrende adfærd handler sjældent om vilje. Det...

  • Hvad er Kognitiv Adfærdsterapi? Øg din forståelse og styrk din praksis

    Hvad er Kognitiv Adfærdsterapi? Øg din forståelse og styrk din praksis

    I en verden hvor mental sundhed bliver stadig mere prioriteret, er det vigtigt for fagprofessionelle...

  • Kort og godt om konflikter og low arousal – Boganmeldelse

    Kort og godt om konflikter og low arousal – Boganmeldelse

    “Kort og godt om konflikter og low arousal” er skrevet af psykolog Bo Hejlskov Elvén og udgivet...

  • Håndtere, Evaluere, Forandre – med low arousal og afstemt pædagogik – Boganmeldelse

    Håndtere, Evaluere, Forandre – med low arousal og afstemt pædagogik – Boganmeldelse

    Low arousal og afstemt pædagogik Den nye bog, “Håndtere, Evaluere, Forandre – med low arousal...

  • Low Arousal og NMT

    Low Arousal og NMT minimerer og nedtrapper konflikter

    Jan From Kristensen blev uddannet psykolog i 2006 og har siden arbejdet med mennesker, der...

  • Sorg og tab på skemaet

    Sorg og tab på skemaet

    I 2022 blev implementeringen af en ny sorgdiagnose påbegyndt i det danske sundhedssystem. I den...

  • Moralsk stress hos ledere: Når du ved hvad der er rigtigt, men ikke kan handle på det

    Moralsk stress hos ledere: Når du ved hvad der er rigtigt, men ikke kan handle på det

    Du har lige holdt et MUS-møde med en medarbejder, der græd. Hun havde 20 minutter...

  • Diagnosekultur – Videoer med Svend Brinkmann

    Diagnosekultur – Videoer med Svend Brinkmann

    Har diagnosekulturen taget overhånd? Kan det virkelig passe, at op til 25 procent af den...

  • Hårfin grænse mellem vrede og problemvrede

    Hårfin grænse mellem vrede og problemvrede

    Hvad er problemvrede? Vrede er en helt basal og god følelse – og en naturlig...

  • Fra tillært hjælpeløshed til tillært optimisme

    Fra tillært hjælpeløshed til tillært optimisme

    Hvad er tillært hjælpeløshed? Der er en lige linje mellem to af Martin Seligmans banebrydende...

  • Vi kommer aldrig i mål i præstationssamfundet!

    Vi kommer aldrig i mål i præstationssamfundet!

    Gang på gang hyldes Danmark som ét af de lykkeligste lande i verden. Alligevel er...