11. Aug, 2026
(Opdateret: 11. Aug, 2026)
Seminarer.dk er gået konkurs… eller hvad?

Er du en af dem, der har været en tur forbi Google og har fået at vide, at Seminarer.dk er gået konkurs?
Så er du måske lidt forvirret over, hvorfor der stadig er en aktiv hjemmeside med kommende kurser og uddannelser.
Vi forstår forvirringen, så her får du et overblik over, hvad der er op og ned.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fra den spæde start til brat opbremsning
Seminarer.dk blev grundlagt i en odenseansk dagligstue i 1998 og bestod dengang kun af to ansatte. Lige så stille begyndte fagpersoner dog at få øjnene op for vores kurser, og med årene voksede Seminarer.dk støt og fik både kurser, uddannelser og digital læring på plakaten.
Gennem mere end 20 år havde vi fornøjelsen af at uddanne fagpersoner, men så kom en lille virus snigende ind fra højre og truede med at gøre en ende på den fornøjelse.
I løbet af 2020, 2021 og begyndelsen af 2022 kunne vi i længere perioder enten slet ikke afholde fysiske kurser og uddannelser eller kunne kun afholde dem med et meget begrænset antal deltagere.
Gennem årene var vi lykkedes med at tilpasse os diverse nye vilkår, og også denne gang formåede vi hurtigt at omstille os til den nye dagligdag, bl.a. ved at tilbyde digitale alternativer til vores kursister. Alligevel stod det hurtigt klart, at Corona malede bundlinjen rød. Knaldrød.
Vi frygtede, at Seminarer.dk var på vej ud over kanten og direkte ned i afgrunden. Eller sagt med andre ord: konkurs.
Ved hjælp af loyale kunder, hårdt arbejde, held, midlertidige Corona-lån og en virus, der endelig mistede lidt af pusten, lykkedes det os dog at holde hjulene i gang og gøre underskuddet mindre. Vi begyndte endda så småt at tro på, at vi nok skulle lykkes med at komme helt oven vande igen.
Nye tider sammen med Dansk Psykologisk Forlag
Bedst som vi troede, at den værste fare var drevet over, udbrød der krig i Europa. Det betød bl.a. øgede energipriser og strammere budgetter hos mange af vores kunder.
Selvom vi lagde alle kræfter i, kunne vores svømmefødder desværre ikke bære os tilstrækkeligt fremad, og vandet begyndte at stige omkring os.
Kort sagt: Nu var vi for alvor på vej mod en rigtig skidt slutning.
Men hvad så? Endte Seminarer.dk rent faktisk med at gå konkurs?
Ja… og nej.
I sommeren 2025 blev Seminarer.dk erklæret konkurs, men heldigvis er der et lykkeligt twist på historien.
En ny ejergruppe meldte sig nemlig på banen, og i en virksomhedsoverdragelse overtog de hele molevitten: navnet ”Seminarer.dk”, medarbejderne, de aktuelle arrangementer, forpligtelserne over for vores kursister mv.
Seminarer.dk lever altså stadig, og vi er endda så heldige, at vi er blevet en del af Dansk Psykologisk Forlag, som er et af Danmarks mest toneangivende forlag inden for faglitteratur. Med forlagets store udvalg af fagbøger, undervisningsmaterialer, tests og tidsskrifter af høj kvalitet er der en masse spændende synergier med vores mangeårige erfaring med at udvikle efteruddannelse.
Vi er i nu fuld gang med at videreudvikle Seminarer.dk sammen med Dansk Psykologisk Forlag og glæder os meget til at tilbyde kurser og uddannelser af endnu højere kvalitet.
Artikler
Relaterede artikler










