Alle nyheder
Artikel

Vigtig trend: Fra mere til bedre

Anne Skare Nielsen og Henrik Good Hovgaard fortæller i denne video om trenden "fra mere til bedre", som en moderne leder skal tage højde for.

fra mere til bedre

“Fra mere til bedre…” Hvordan ?

Udviklingen i det offentlige opleves i disse år af mange som at gå “fra mere til mindre”. Vi skal levere mere til flere for færre ressourcer. Når vi ser ind i fremtiden, giver dette scenarie mere at forholde sig til, mere pres på og – måske – med mindre politisk og organisatorisk opbakning.Det er en barsk kamp, hvilket næsten kræver, at du har en magisk krystalkugle, så du kan se fremtiden, og dermed tage hensigtsmæssige beslutninger for både nu og i fremtiden. Derfor er det vigtigt, at du som moderne leder, kan spotte trends og derved stå stærkere i fremtiden. 

To af de bedste i Danmark til at gøre netop det er Anne Skare Nielsen og Henrik Good Hovgaard, som er to af verdens bedste fremtidsforskere. I forbindelse med kurset “Bliv fremtidens leder“, som afholdes den 9. september 2019 på Scandic Kolding, har vi talt med Anne Skare Nielsen og Henrik Good Hovgaard om, hvilke vigtige trends, en leder skal tage højde for i moderne ledelse.

En trend som er gældende overalt i samfundet er fra mere til bedre, mener de to fremtidsforskere.

Det er det store paradigmeskifte, vi står i. Vi behøver ikke gå fra mere til mindre. Det er ikke den store opgave for offentlige ledere at lave spareøvelser, men at finde ud af hvordan vi kan lave noget bedre til nogle flere mennesker med de rigtige ressourcer”, siger Anne Skare Nielsen.

Du kan se mere i videoen nedenfor, hvor de to fremtidsforskere fortæller om “Fra mere til bedre”.

Relevante arrangementer

BBAUM: Hjælp sårbare mennesker med urolig eller udadreagerende adfærd
Kursus

BBAUM: Hjælp sårbare mennesker med urolig eller udadreagerende adfærd

Fyn

Tag med på denne kursusdag med fysioterapeut Marlene Jul Houmann, hvor vi dykker ned i behandlingsmetoden BBAUM i teori og praksis. Efter kurset er du klar til at anvende BBAUM-metoden i dit arbejde.

På kurset lærer du:

om samspillet mellem krop og psyke samt om interaktionens adfærdsmæssige udtryk om forskellige årsager til adfærdsproblematikker set fra et fysisk, fysiologisk, psykologisk og eksistentielt perspektiv at analysere årsager til adfærdssymptomer med udgangspunkt i det enkelte menneske og personens levede liv at udføre behandlingsmetoden BBAUM og sammensætte behandlingen til det enkelte menneske om behandlingseffekten, og hvordan den måles
Læs mere
Traumebevidst tilgang – skab øget tryghed og tillid i mødet med sårbare mennesker
Kursus

Traumebevidst tilgang – skab øget tryghed og tillid i mødet med sårbare mennesker

Fyn, Jylland & Sjælland

Hvordan sikrer du et trygt og givende relationsarbejde med mennesker, der bærer på et traume? Her kommer den traumebevidste tilgang ind i billedet, og det er netop den, du lærer at anvende på dette kursus.

Det er psykolog Camilla Bechsgaard, der står ved det faglige ror, og hun giver dig:

Et afsæt til at undgå retraumatisering og til at møde borgeren med anerkendelse og forståelse Redskaber til at styrke dit professionelle nærvær og egne reaktioner i mødet med borgeren Viden om, hvordan du arbejder traumebevidst, så du kan genkende traumereaktioner En konkret tilgang til at skabe tillid og tryghed hos mennesker med traumer Kendskab til traumers effekt på individet

Kurset er primært rettet mod fagprofessionelle, der arbejder med socialt udsatte og/eller traumeramte voksne.

Vil du vide mere om kurset? Så læs med herunder.

 

Få pladser tilbage
Læs mere
Fællesskabende didaktik og pædagogik i praksis: Skab trivsel og tilhørsforhold hos børn og unge
Kursus

Fællesskabende didaktik og pædagogik i praksis: Skab trivsel og tilhørsforhold hos børn og unge

Jylland & Sjælland

Fællesskaber har en stor betydning for børn og unges trivsel. Så hvordan arbejder du helt konkret med fælleskabsfremmende didaktik og pædagogik, der fremmer trivslen for børn og unge? Dét gør Tine Basse Fisker, ph.d. i pædagogisk psykologi, dig klogere på med kurset her.

På kursusdagen stiller vi skarpt på trivsel og tilhørsforhold, mistrivsel og fravær – både de teoretiske perspektiver bag symptomerne, men i lige så høj grad, hvilke konkrete tilgange, du kan anvende.

I løbet af dagen dykker du og de andre kursister bl.a. ned i:

Fællesskaber på godt og ondt Trivsel i tal Skærmbrug, trivsel og fællesskaber Fællesskabende pædagogik og didaktik Forskellen på at se børn og se MED børn

Med fra kurset tager du også en idébank til forankring i din hverdag.

Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange

6 ud af 6 stjerner

Læs mere
Rusmiddelproblematikker i den sårbare graviditet, forældreskabet og barnets start på livet
Kursus

Rusmiddelproblematikker i den sårbare graviditet, forældreskabet og barnets start på livet

Jylland & Sjælland

Skab styrkede indsatser og tryghed for sårbare gravide med psykosociale problemstillinger og rusmiddelproblematikker gennem den traumebevidste tilgang og tværfagligt samarbejde.

Dét er netop fokus på dette kursus i selskab med Anna-Katherine Højland, klinisk psykolog og jordemoder, og Michela Wedel, socialrådgiver og stifter af foreningen for Fremtidens Børn.

De sørger for, at du som deltager bl.a. bliver klædt på med:

Et traumebevidst perspektiv i mødet med den gravide/familien, hvor der (også) er rusmiddelproblematikker til stede Indsigt i greb til et trygt og transparent rum, hvor tillid kan opbygges Viden om mentalisering og følelsesmæssig regulering ift. tilknytning og omsorg Viden om tilgængelige vejledninger, lovgrundlag og muligheder for sparring som fagperson i kontakten med en sårbar gravid kvinde Tips og inspiration til troværdig kommunikation med den gravide/familien: bevidsthed om sprog og kropssprog
Læs mere