Artikel

Kursus i Low Arousal 2 med psykolog Trine Uhrskov

Få fingrene i mulden med Low Arousal Arbejder du med unge og voksne med psykiske vanskeligheder, kognitive funktionsnedsættelser og sociale udfordringer? Og ønsker du konkrete redskaber til at forebygge konflikter og magtanvendelsessituationer – og samtidig sikre borgerens trivsel? Så kom med på vores 3-dages kursus i Low Arousal 2 metoden med Trine Uhrskov, som er […]

low arousal
Få fingrene i mulden med Low Arousal

Arbejder du med unge og voksne med psykiske vanskeligheder, kognitive funktionsnedsættelser og sociale udfordringer? Og ønsker du konkrete redskaber til at forebygge konflikter og magtanvendelsessituationer – og samtidig sikre borgerens trivsel? Så kom med på vores 3-dages kursus i Low Arousal 2 metoden med Trine Uhrskov, som er medudvikler af metoden.

Efter de tre kursusdage står du fagligt stærkt, så du kan bruge LA2-metoden i dit arbejde. Du får nemlig helt konkrete redskaber og relevant viden, så du både kan forebygge og håndtere konflikter og voldsomme episoder, hvis det skulle ske.

Se vores kursus i Low Arousal 2 (LA2) her.

Færre konflikter med Low Arousal 2

Den viden og de redskaber, som du får med hjem, vil gøre en væsentlig forskel – ikke kun for dig og dine kollegaer, men i lige så stort omfang for de borgere, som du arbejder med. For når der er færre konflikter, er trivslen også betydeligt bedre. Vi anbefaler, at I tager flere af sted fra samme arbejdsplads, så I får mest muligt ud af kurset. På den måde sørger I for, at I får lavet en samlet handlingsplan, som alle kan arbejde under, og at alle bruger ens redskaber.

Så tag kollegaerne under armene og kom med på dette vigtige kursus! Læs mere og tilmeld dig og dine kollegaer nedenfor.

Se vores kursus i Low Arousal 2 (LA2) her.

Relevante arrangementer

LA2 (Low Arousal 2)
3-dages kursus

LA2 (Low Arousal 2)

Fyn

Hvordan forebygger og afhjælper du udadreagerende adfærd hos dine borgere? Tilgangen LA2 (Low Arousal 2) har vist sig særdeles effektiv til netop dét. På dette intensive 3-dageskursus bliver du undervist af Marie Louise Stochholm, som er sociolog & medejer af Sopra.

Hun klæder dig bl.a. på med:

Indsigt i den recovery-orienterede metode LA2 Træning i at forebygge vold og fremme trivsel i samarbejde med borgere med voldsom adfærd Konkrete redskaber til at samarbejde med borgere om at udvikle nye handlemuligheder i voldsomme episoder

Få mere at vide om LA2-kurset lige herunder.

Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange

6 ud af 6 stjerner

Læs mere
Fra indsigt til indsats: Skab en DLD-venlig skole
Kursus

Fra indsigt til indsats: Skab en DLD-venlig skole

Fyn

Omkring 7-8 % af alle børn i Danmark har udviklingsmæssige sprogvanskeligheder (DLD). DLD er dermed mere hyppig end autismespektrumforstyrrelser, men da diagnosen kan være rigtig svær at spotte, får den ofte ikke meget opmærksomhed.

Tag derfor med på dette 2-dages kursus, hvor du bliver klædt på med kompetencer til at skabe en mere DLD-venlig skole og understøtte både læring og trivsel for elever med DLD.

Undervejs får du bl.a.:

Viden om DLD, og hvordan DLD kan påvirke elevers deltagelse, læring og trivsel Konkrete pædagogiske og didaktiske greb til arbejdet med elever med DLD Styrket forståelse af tværfagligt samarbejde som en central del af indsatsen omkring elever med DLD Mulighed for at omsætte viden til praksis gennem afprøvning mellem kursusdag 1 og 2

I spidsen for kurset står med cand.mag. i audiologopædi Sahra Mengal og audiologopæd Anne Haven, som er forfattere til “DLD-venlig skole” (2025) udgivet på Dansk Psykologisk Forlag.

Læs mere
Børn med et overbelastet nervesystem
2-dages kursus

Børn med et overbelastet nervesystem

Sjælland

Hvordan hjælper du børn, der reagerer voldsomt, lukker ned eller bliver urolige – uden kun at fokusere på adfærd og diagnoser?

På dette 2-dages kursus får du en praksisnær og kropsorienteret tilgang til at forstå og støtte børn med et overvældet nervesystem, og du lærer at se deres reaktioner som meningsfulde signaler fra nervesystemet.

Som deltager opnår du bl.a.:

En dybere forståelse af børns nervesystem, og hvordan det kan blive overbelastet – herunder hvordan chok og traumer kan spille ind Konkrete, kropslige redskaber til at støtte børns regulering Erfaring med at bruge bevægelse, berøring og leg som regulerende redskaber Større bevidsthed om din egen selvregulering og betydningen af den voksnes nervesystem
Læs mere
Sorgkonference: Giv sorgen et sprog
Konference

Sorgkonference: Giv sorgen et sprog

Fyn

Glæd dig til efterårets store Sorgkonference, hvor du bl.a. kan opleve psykolog og forsker, Mai-Britt Guldin, professor Carlo Leget, tv-vært Anne Hjernøe, præst Lone Vesterdal og fotograf Klaus Bo. Dagen bindes sammen af Anders Lund Madsen.

På konferencen zoomer de ind på, hvordan sorg kommer til udtryk, hvordan sproget pludselig kan føles for småt og for fattigt til at rumme sorgen, og hvordan vi får skabt et ”nyt” sprog.

Med fra dagen tager du:

Et begrebsligt sprog, så du kan forstå sorgens kompleksitet• Et relationelt sprog, så du bedre kan møde mennesker i sorg Et eksistentielt sprog, så du kan rumme det, der ikke kan fikses Et praksissprog, så du ved, hvad du konkret kan gøre

Kort sagt: Du bliver bedre til at stå i mødet med mennesker i sorg og hjælpe dem i deres sorgproces.

T.o.m. den 11. maj 2026 sparer du 1.000 kr. på din tilmelding med Early Bird-rabat og kan komme med på konferencen for 2.995 kr. (ekskl. moms). Normalprisen er 3.995 kr. (ekskl. moms).

Læs mere