Header_Personlighedsforstyrrelser
Psykiatri
Kursus

Personlighedsforstyrrelser og mødet med dem – diagnostik, tilknytning og forsvarsmekanismer

Få viden og redskaber til at stå endnu stærkere i det komplekse arbejde med personlighedsforstyrrelser.

Sammen med Bjarke Rasmussen – autoriseret psykolog og specialpsykolog i psykiatri – har vi skabt dette kursus, som giver dig en styrket forståelse af personlighedsforstyrrelser og en grundlæggende indsigt i til, hvordan man kan håndtere mødet med disse mennesker med større faglig sikkerhed og psykologisk indsigt, så relationen og samspillet bliver bedre og mere trygt for både dig og din borger/patient.

Helt konkret giver kurset dig:

  • Forståelse af de bagvedliggende dynamikker ved personlighedsforstyrrelser
  • Indsigt i forsvar og følelsesmæssige reaktionsmønstre hos mennesker med borderline, ængstelig-evasiv og tvangspræget personlighedsforstyrrelse
  • Viden om tilknytning som nøgle til forståelse og faglig kontakt
  • Kendskab til overføring, modoverføring og samspil
  • Praksisnær træning i at analysere situationer, tilknytningsmønstre og forsvarsmekanismer

Personlighedsforstyrrelser og mødet med dem

At arbejde med mennesker med personlighedsforstyrrelser kan være komplekst. Der kan opstå store frustrationer og misforståelser i samarbejdet – f.eks. fordi der kan være reaktioner, som ikke er som forventet, konfliktfelter man ikke havde blik for og aftaler, der af den ene eller anden grund ikke bliver overholdt. 

Som fagperson er det derfor afgørende for relationen til og samspillet mennesker med personlighedsforstyrrelser, at du har viden og redskaber til at navigere i arbejdet. Det er også nødvendigt for, at du ikke slider dig selv op. 

På dette kursus lærer du fra Bjarke Rasmussen, autoriseret psykolog og specialpsykolog i psykiatri, når han tager fat på, hvad en personlighedsforstyrrelse egentlig er, hvad der ligger bag de mønstre og handlinger, som kan være så svære at forstå, og hvorfor personlighedsforstyrrelser kan påvirke dig så meget. 

Han sørger dermed for, at du får en solid forståelse af de relationelle og psykologiske dynamikker, der præger arbejdet med mennesker med personlighedsforstyrrelser. Du får desuden konkrete redskaber, der styrker din faglighed og din tryghed i mødet med komplekse borgerforløb. 

Dit udbytte: 

  • Forståelse af de bagvedliggende dynamikker ved personlighedsforstyrrelser
    Du får en grundlæggende introduktion til psykopatologi og diagnostik, men med særligt fokus på de psykologiske mekanismer, der former adfærd og relationer hos mennesker med personlighedsforstyrrelser 
  • Indsigt i forsvar og følelsesmæssige reaktionsmønstre
    Kurset dykker ned i tre centrale personlighedsforstyrrelser: borderline, ængstelig-evasiv og tvangspræget. Du lærer at genkende de typiske forsvarsmekanismer og følelsesmæssige dynamikker, der præger disse tilstande, og som har stor betydning for samspillet med omgivelserne 
  • Viden om tilknytning som nøgle til forståelse og faglig kontakt
    Du får en grundig indføring i tilknytningsteoriens betydning i arbejdet med mennesker med personlighedsforstyrrelser. Du lærer at identificere forskellige tilknytningsmønstre – og hvordan disse former både den enkeltes selvforståelse og relationen til dig som fagperson 
  • Kendskab til overføring, modoverføring og samspil
    Kurset klæder dig på til at forstå og håndtere de intense følelsesmæssige reaktioner, der ofte opstår i mødet med personlighedsforstyrrelser – herunder, hvordan dine egne reaktioner kan blive aktiveret, og hvordan du navigerer professionelt i det 
  • Praksisnær træning i analyse og refleksion
    Gennem casearbejde og øvelser arbejder du med at analysere konkrete situationer og identificere tilknytningsmønstre, forsvarsmekanismer og følelsesmæssige temaer. Du styrker din evne til at forstå og intervenere med både indsigt og overblik 

I løbet af dagen er der både casearbejde, dialog og plads til refleksion. 

Medbring gerne egen case med en anamnestisk (livshistorie) beskrivelse, symptomatologi og/eller vanskeligheder inden for emnet. 

 

Målgruppe: 

Kurset henvender sig bredt til fagpersoner, der arbejder med eller har tæt kontakt til mennesker med personlighedsforstyrrelser.  

Det er særligt relevant for: 

  • Plejepersonale og behandlere i psykiatrien – både i ambulatorier og på sengeafsnit 
  • Personale på botilbud og bosteder for borgere med psykiske lidelser 
  • Medarbejdere i støttende eller kontaktbærende funktioner, f.eks. i socialpsykiatrien eller andre kommunale tilbud 
  • Andre fagpersoner, der i deres arbejde møder borgere med komplekse psykosociale problemstillinger – også uden for en klassisk plejefunktion 

Om underviseren:

Bjarke Rasmussen
Bjarke Rasmussen
autoriseret psykolog, specialist i psykoterapi og specialpsykolog i psykiatri.
Bjarke Rasmussens arbejdsmæssige baggrund spænder fra privatpraktiserende psykolog og ledende psykolog på et socialpsykiatrisk bosted til specialpsykolog på et psykiatrisk sengeafsnit. Han har gennem sin uddannelse til specialpsykolog arbejdet i alle områder af psykiatrien. Han har erfaring med et stort spænd af psykiatriske problemstillinger. Han har erfaring med et stort spænd af psykiatriske problemstillinger, lige fra ambulant udredning og behandling af personlighedsforstyrrelser til behandling af psykotiske patienter på lukket sengeafsnit.
TID & STED:
Det sker:
Den 29. september 2025, Scandic Aarhus V
Den 17. november 2025, Seminarer.dk, Rytterkasernen 21, 5000 Odense C
Den 12. januar 2026, Scandic Hvidovre

Undervisning fra 09.00 til 16.00.

Rytterkasernen er Seminarer.dk's egne kursuslokaler lige ved banegården i Odense. Få mere info om Rytterkasernen, herunder vejvisning: Seminarer.dk på Rytterkasernen
PRIS
Pris for deltagelse er 2.995 kr. (ekskl. moms). Prisen er inkl. morgenmad, frokost og eftermiddagskaffe samt kaffe og te ad libitum

Mulig rabat:
Maillisterabat (5 %): Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få 5 % i rabat allerede ved første tilmelding. Vær opmærksom på, at rabatten er personlig. Så hvis du vil tilmelde flere deltagere, så skal alle være skrevet op til nyhedsbrevet for at få rabat.

Skal hele arbejdspladsen med?
Ved flere deltagere fra samme sted, er I velkomne til at kontakte os på 6615 9043 for rabatmuligheder.
Personlighedsforstyrrelser og mødet med dem – diagnostik, tilknytning og forsvarsmekanismer
Interne kurser: Skræddersyet kompetenceudvikling til arbejdspladsen

Skal vi tilrettelægge et kursus eller forløb til jer?

Læs mere om interne kurser her