Artikel

Mød Martin Seligman – en af det 20. århundredes største psykologer

Seminarer.dk har den store fornøjelse at præsentere intet mindre end ophavsmanden til positiv psykologi: den amerikanske anerkendte professor Martin Seligman. Positiv psykologi i et samfundsaktuelt perspektiv  I det moderne præstationssamfund er det for alvor blevet tid til at nytænke menneskelig trivsel, mening, optimisme og lykke. Hverken du, dine medarbejdere eller dine borgere behøver at være […]

positiv psykologi
Seminarer.dk har den store fornøjelse at præsentere intet mindre end ophavsmanden til positiv psykologi: den amerikanske anerkendte professor Martin Seligman.

Positiv psykologi i et samfundsaktuelt perspektiv 

I det moderne præstationssamfund er det for alvor blevet tid til at nytænke menneskelig trivsel, mening, optimisme og lykke. Hverken du, dine medarbejdere eller dine borgere behøver at være fanget i mistrivsel.

Du får en enestestående mulighed for at blive beriget med Martin Seligmans perspektiver på positiv psykologi, så du kan gøre en aktiv forskel for dig selv, dine medarbejdere og dine borgere – unge som gamle.

En æra der er kommet for at blive!

Positiv psykologi handler om, at flytte fokus til dét, der skaber trivsel og glæde. Der er mange gevinster at hente, da trivsel bl.a. øger vores produktivitet, kreativitet og ikke mindst livsglæde. Tillært optimisme kræver hårdt arbejde, men gevinsterne er altoverskyggende. Start i dag, og lad positiv psykologi vinde indpas i din dagligdag!

En konferencedag i særklasse 

Konferencedagen afholdes torsdag den 19. september 2019 i København. Det bliver den eneste mulighed for at opleve Martin Seligman i Danmark og Sverige i hele 2019 og 2020.

På denne konferencedag kommer du også til at opleve andre højt estimerede danske foredragsholdere. Hold øje med dagens endelige program.

Vil du ikke gå glip af denne enestående chance for at opleve ophavsmanden til positiv psykologi? Så har du allerede nu mulighed for at tilmelde dig denne eftertragtede konferencedag.

Relevante arrangementer

Martin Seligman og positiv psykologi
Kursus

Martin Seligman og positiv psykologi

Sjælland

Oplev Martin Seligman, Hans Henrik Knoop og Morten Albæk på kæmpe positiv psykologi konference!

Læs mere
Udvikling af eksekutive funktioner: Hvordan hjælper vi børn med at planlægge, fokusere og selvregulere?
Kursus

Udvikling af eksekutive funktioner: Hvordan hjælper vi børn med at planlægge, fokusere og selvregulere?

Fyn & Sjælland

Børns kognitive udvikling er afgørende for deres trivsel, læring og udvikling. Udviklingen af de eksekutive funktioner sker dog ikke af sig selv, men i samspillet med voksne, og på dette kursus lærer du derfor at spotte de eksekutive funktioner og understøtte udviklingen bedst muligt.

På kurset møder du børnepsykolog Simon Wilbrandt, som klæder dig på med:

Viden om, hvad eksekutive funktioner er, og hvorfor de er vigtige for børn Viden om, hvordan eksekutive funktioner skal medtænkes i de krav, vi som voksne sætter til børn – både i skolen og familien Indsigt i, hvordan du kan spotte børn med eksekutive udfordringer Metoder til, hvordan samspillet mellem dig og børn kan støtte udviklingen af deres eksekutive funktioner Indsigt i, hvordan man kan skabe en ramme, hvor barnet på egen hånd træner sine eksekutive færdigheder Metoder til, hvordan vi undgår, at eksekutive udfordringer står i vejen for anden udvikling
Læs mere
Konference: Homo Digitalis – menneskets rolle og vilkår i en digitaliseret verden
Kursus

Konference: Homo Digitalis – menneskets rolle og vilkår i en digitaliseret verden

Sjælland

Hvordan bliver vores liv på godt og ondt påvirket af digitale teknologier? Og hvordan kan vi holde den digitale balance? Dét får du indblik i og redskaber til på denne inspirerende konference med nogle af de førende eksperter på området, nemlig Imran Rashid, Thomas Z. Ramsøy, Mikkel Flyverbom, Marie Brixtofte, David Madsen og Anette Prehn.

Journalist Thomas Skov fører dig godt igennem dagen, som giver dig:

Indblik i, hvordan det digitaliserede samfund påvirker hjernen, adfærd og mental sundhed Viden om de psykologiske mekanismer bag fastholdelsesdesign og digital afhængighed Perspektiver på digitaliseringens konsekvenser for børn og unges trivsel og udvikling Etisk og samfundsmæssig refleksion over teknologiens rolle og magt i vores liv Konkrete redskaber til at fremme digital balance – både personligt og professionelt Inspiration til, hvordan vi som samfund og individer kan tage aktivt medansvar for den digitale fremtid

Vil du have 1000 kroner i rabat? Så tilmeld dig inden 31/5-2025 kl. 23.59. Brug rabatkoden “HomoDigitalis” (uden citationstegn) i kurven, efter du har indtastet deltagerinformation. 

Læs mere
Når børn oplever sorg: Viden, værktøjer og nærvær ved kritisk sygdom og tab
Kursus

Når børn oplever sorg: Viden, værktøjer og nærvær ved kritisk sygdom og tab

Fyn

Hvert år oplever en lang række børn desværre, at en af deres nærtstående bliver syge eller dør. Når det sker, har de brug for trygge voksne, de kan læne sig op ad, og som forstår deres sorg.

Sammen med psykolog Martin Lytje inviterer vi dig derfor inden for på denne kursusdag, hvor du bliver klædt på til at kunne støtte børn i sorg og skabe tryghed i deres hverdag.

Der er to forskellige afholdelser af kurset for at sikre den størst mulige relevans for dit arbejde. Vælg derfor mellem afholdelsen målrettet arbejdet med små børn eller afholdelsen målrettet arbejdet med børn i skolealderen.

Læs mere