Alle nyheder
Artikel

Værsgo – Få uddrag fra bog om metakognitiv terapi

Få her et uddrag fra bogen "Gruppeforløb med metakognitiv terapi – en håndbog for terapeuter" skrevet af psykolog og specialist i metakognitiv terapi, Linda Burlan Sørensen.

Af Nana Rafn
forside2
Blandt de dygtige og vidende folk på University of Manchester finder man bl.a. Dr. Adrian Wells, som er professor i klinisk og eksperimental psykopatologi ved universitet.

Dr. Wells er særligt kendt for at være ophavsmand til metakognitiv terapi, som er en af de nyere evidensbaserede metoder til behandling af psykiske lidelser, herunder depression, angst og stress.

Med metakognitiv terapi er der ikke fokus på indholdet af de negative tanker, vi gør os. Terapiformen bygger derimod på forskning om, at det ikke er de negative tanker i sig selv, der er problemet og kan føre til mistrivsel, men derimod den tid vi bruger på at beskæftige os med dem.

Metakognitiv terapi har på grund af sin gode effekt vundet stor udbredelse, og i Danmark er det bl.a. Linda Burlan Sørensen, der anvender terapiformen i sit arbejde. Hun er cand.psych.aut. og specialiseret i metakognitiv terapi.

Metakognitiv terapi kan både benyttes i individuelle sessioner med klienter, men terapiformen kan også anvendes i gruppeforløb.

Sidstnævnte er lige præcis det, Linda Burlan Sørensen sig med i bogen ”Gruppeforløb med metakognitiv terapi – en håndbog for terapeuter” (2021).

Lige her finder du et uddrag fra bogen, nærmere bestemt forordet og det første kapitel ”Hvordan fungerer metakognitiv terapi i gruppeforløb?”.

Du kan også tage et kig på de forskellige arbejdsark, som bogen indeholder. De findes til gratis download her.

Rigtig god fornøjelse

Relevante arrangementer

Den tredje bølge kognitiv terapi – samlet uddannelse i Mindfulness, CFT og ACT
Uddannelse

Den tredje bølge kognitiv terapi – samlet uddannelse i Mindfulness, CFT og ACT

Fyn

Tag denne uddannelse i den tredje bølge kognitiv terapi, og få flere miniuddannelser i én. 

På uddannelsen bliver du undervist i tredje og nyeste bølge kognitiv adfærdsterapi og i tilgangene Mindfulness, Compassion Focused Therapy (CFT) og Acceptance and Commitment Therapy (ACT).

Du får bl.a. undervisning i:

Hvad den tredje bølge kognitiv terapi er Hvordan tilgangen handler om at lære at være med dét, der er Hvordan du kan hjælpe mennesker med at bringe balance i deres affektsystemer At arbejde med psykiske udfordringer ud fra den tredje bølge
Læs mere
Certificeret børne- og ungecoach
Uddannelse

Certificeret børne- og ungecoach

Fyn

Bliv certificeret børne- og ungecoach – og styrk dit arbejde med børn i mistrivsel.

Flere og flere børn og unge kæmper med angst, lavt selvværd, skolevægring og følelsesmæssige udfordringer. Som fagperson står du ofte midt i det – men mangler måske konkrete redskaber, der virker i praksis?

På denne certificerede uddannelse lærer du at føre professionelle samtaler med børn og unge med afsæt i metakognitiv terapi og ACT.

Du får:

Praksisnære værktøjer til at støtte børn og unge i mistrivsel

Metoder til at arbejde med både barnet og dets forældre

Indsigt i, hvordan tanker og adfærd hænger sammen

En certificering, der styrker både din faglighed og din selvtillid

Uddannelsen består af 4 moduler fordelt på 12 dage og ledes af to erfarne undervisere: Betina Buono og Charlotte Holm, begge certificerede psykoterapeuter med speciale i børn og unge.

Tilmeld dig næste hold og gør en reel forskel i børns liv.

Læs mere
Traumebevidst tilgang – skab øget tryghed og tillid i mødet med sårbare mennesker
Kursus

Traumebevidst tilgang – skab øget tryghed og tillid i mødet med sårbare mennesker

Fyn

Hvordan sikrer du et trygt og givende relationsarbejde med mennesker, der bærer på et traume? Her kommer den traumebevidste tilgang ind i billedet, og det er netop den, du lærer at anvende på dette kursus.

Det er psykolog Camilla Bechsgaard, der står ved det faglige ror, og hun giver dig:

Et afsæt til at undgå retraumatisering og til at møde borgeren med anerkendelse og forståelse Redskaber til at styrke dit professionelle nærvær og egne reaktioner i mødet med borgeren Viden om, hvordan du arbejder traumebevidst, så du kan genkende traumereaktioner En konkret tilgang til at skabe tillid og tryghed hos mennesker med traumer Kendskab til traumers effekt på individet

Kurset er primært rettet mod fagprofessionelle, der arbejder med socialt udsatte og/eller traumeramte voksne.

Vil du vide mere om kurset? Så læs med herunder.

 

Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-grey

5 ud af 6 stjerner

Læs mere
Fællesskabende didaktik og pædagogik i praksis: Skab trivsel og tilhørsforhold hos børn og unge
Kursus

Fællesskabende didaktik og pædagogik i praksis: Skab trivsel og tilhørsforhold hos børn og unge

Jylland & Sjælland

Fællesskaber har en stor betydning for børn og unges trivsel. Så hvordan arbejder du helt konkret med fælleskabsfremmende didaktik og pædagogik, der fremmer trivslen for børn og unge? Dét gør Tine Basse Fisker, ph.d. i pædagogisk psykologi, dig klogere på med kurset her.

På kursusdagen stiller vi skarpt på trivsel og tilhørsforhold, mistrivsel og fravær – både de teoretiske perspektiver bag symptomerne, men i lige så høj grad, hvilke konkrete tilgange, du kan anvende.

I løbet af dagen dykker du og de andre kursister bl.a. ned i:

Fællesskaber på godt og ondt Trivsel i tal Skærmbrug, trivsel og fællesskaber Fællesskabende pædagogik og didaktik Forskellen på at se børn og se MED børn

Med fra kurset tager du også en idébank til forankring i din hverdag.

Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange Star-orange

6 ud af 6 stjerner

Læs mere